Jaki monitoring wybrać?

Rozwój technologii w dziej szych czasach sprawił, że mamy do wyboru różne formy ochrony naszego mienia. Mamy do wyboru formę analogową czyli najstarszą, nowsza cyfrową oraz najnowszą sieciową. Pytanie jaka forma będzie najlepsza?

Powyżej wymienione zostały tylko formy monitoringu w formie kamer. Aktualnie do wyboru mamy nowoczesne systemy alarmowe czy też prywatne firmy ochroniarskie. Monitoring jest idealnym uzupełnieniem ochrony, w który bez wątpienia powinniśmy zainwestować. Monitoring daje nam możliwość pełnych informacji o zdarzeniach mających miejsce na terenie monitorowanego obiektu. Inwestując w monitoring, który niestety, ale nie jest tani, to inwestycja na długi czas. Dlatego też warto zainwestować w niego, ponieważ poniesione koszty i tak nam się szybko zwrócą.

Monitoring do domu

Wybierając monitoring do domu musimy wziąć pod uwagę aspekt, aby nie popsuć wizerunku naszego domku jednorodzinnego. W odróżnieniu do firm, fabryk, obiektów użytku publicznego, monitoring w domu powinien być nie tylko estetyczny, ale i dyskretny. Dlatego też przed zakupem należy dobrze zastanowić się jaki monitoring spełni nasze oczekiwania.

Jaki rodzaj monitoringu wybrać?

Według mnie lepszym rozwiązaniem w domowym monitoringu będzie monitoring sieciowy ip. Da on nam gwarancję wyższej jakości obrazu. Jednak w porównaniu z kamerami analogowymi, kamery sieciowe są o wiele droższe. Jednak obraz z kamer analogowych może nie dać nam odpowiedniej jakości obrazu. Monitoring ip jest też o wiele bardziej wygodny, ponieważ kamery mogą pracować w trybie bezprzewodowym, co zaoszczędzi nam zabawy z okablowaniem, które byśmy musieli rozprowadzać po całym domu.

Co będzie monitorowane?

Za przykład weźmy dom jednorodzinny z dwoma kondygnacjami i ogrodem. Dom oświetlony z jednej strony przez latarnie uliczne. Ryzyko, to włamanie z kradzieżą, zniszczenie mienia itp.

Monitoring analogowy będzie dobrym rozwiązaniem w firmach czy fabrykach. Istotne, dla takiej jakości nagrań, jest poprawne rozmieszczenie kamer. Na etapie wyboru poszczególnych komponentów na równi należy rozważyć 3 kryteria, które pozwolą zbudować skuteczny system monitorowania:

  • Monitorowane miejsca – aby zminimalizować ryzyko włamania, należy dobrze zastanowić się gdzie umieszczone kamery spełnią swoją role w 100%. Musimy ocenić gdzie włamywacz będzie miał najwygodniejszy dostęp do naszej posesji. W przypadku domów jednorodzinnych skutecznym rozwiązaniem będzie umieszczenie kamery przy samym wejściu. Zarówno od frontu jak i od tyłu posesji.
  • Ostrość obrazu – Przy rozdzielczości 4CIF bez problemu powinniśmy zidentyfikować osobę czy obiekt. Jeśli chcemy aby rejestrowane były szczegóły: twarze, tablice rejestracyjne lub napisy na samochodach, należy zastosować kamery o liczbie linii co najmniej 600 TVL.
  • Przestrzeń na dane z kamer- Jeżeli chodzi o monitoring to najprostszy domowy rejestrator ip oraz zwykły może nagrywać obraz na 1 dysk twardy. 1 TB przy czterech kamerach o rozdzielczości 4CIF 6 klatek na sekundę pozwoli zapisać informację z około 40 dni. Oczywiście nowej generacje rejestratory mogą wykorzystywać kilka dysków naraz do zapisu obrazu.

Jeżeli dobrze przeanalizujemy wszystkie powyższe aspekty, to bez większego problemu powinniśmy ustalić ile kamer będzie nam potrzebne, aby skutecznie zabezpieczyć naszą posesję. Do domowego monitoringu wykorzystuje się przeważnie kamery 4 lub 8 kanałowe do, których dobiera się odpowiedni rejestrator.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *