Kamery do monitoringu sieciowego

Monitoring ip zdecydowanie nie był tak popularny jak jest dzisiaj. Ceny tego rodzaju monitoringu mocno spadły, co spowodowało wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniem.

Dużym zainteresowaniem kiedyś, zdecydowanie cieszył się system cctv, który oparty był o kamery analogowe oraz rejestrator cyfrowy DVR. Aktualnie ceny kamer ip, wyglądają tak jak kiedyś ceny kamer analogowych.

Na co zwrócić uwagę przy doborze kamer ip?

Podstawowym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać przy szukaniu kamery IP jest jej przeznaczenie. To znaczy, czy kamery będą pracować na zewnątrz czy może wewnątrz czy bardziej nam się przyda w nocy czy w dzień. Można powiedzieć, że prawie wszystkie nowoczesne kamery ip mają wbudowane funkcje poprawy jakość obrazu, mikrofony, czujniki PIR czy diody podczerwieni.

Tak więc wybierając kamery ip do naszego monitoringu sieciowego ważne jest aby dobrać takie, które będą posiadały funkcję, które spełnią nasze oczekiwania i będą pracowały w odpowiednich warunkach.

Ceny kamer ip

Jeżeli chodzi o ceny takich kamer, to przedział jest dość duży. Na rynku możemy znaleźć chińskie podróbki, które oczywiście są najtańsze, ale też bardzo szybko mogą zakończyć swoją żywotność. Obraz z takich kamer z pewnością nie będzie też w jakości full hd, mimo, że w opisie kamery zaznaczone będzie iż kamera jest full hd. Ceny kamer dobrych producentów zaczynają się od 600 zł a kończyć się mogą nawet na ponad 2000 zł. Jednak cena 2000 zł dotyczy już bardzo profesjonalnego monitoringu. Do potrzeb domowych w zupełności wystarczą kamery z przedziału cenowego 600-1500 zł.

Aby monitoring w pełni wykorzystał swoje zastosowanie, kamery które kupimy muszą mieć odpowiednią czułość, kąt widzenia itp. Kamery ip mogą współpracować z wieloma rejestratorami na raz.  Standard ONVIF daje nam możliwość współpracy kamer z rejestratorami niezależnymi od producentów danej kamery. Dawny tryb pracy monitoringu, polegał na tym, że obraz nagrywany był w sposób ciągły. Aktualnie mamy możliwość nagrywania w trybie inteligentnym. Co to oznacza? Oznacza to, że kamery będą nagrywać obraz tylko wtedy kiedy np. wykryją ruch. W momencie gdy ktoś pojawi się w zasięgu widzenia kamery. Wtedy kamera zacznie nagrywać obraz na dysk twardy. Zdecydowanie pozwala, to na dużą oszczędność miejsca na dysku.

Bezprzewodowy tryb pracy

Dużą zaletą kamer ip jest tryb pracy bezprzewodowej. Kamery, które posiadają funkcję WIFi mogą pracować w zasięgu nawet do 100m. Jak zastosujemy kilka urządzeń wzmacniających, to możemy osiągnąć zasięg nawet do kilku kilometrów. Również zasilanie w takich kamerach jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które zaoszczędzi dodatkowych kabli. System PoE, w które wyposażone są kamery ip zasilane są za pomocą samej skrętki UTP. Skrętka doprowadzi nie tylko sygnał do kamery, ale również zasilanie.

Comments
  1. Pingback: Monitoring IP czy AHD? | monitoringip

  2. Pingback: Kamera ip z autotrackingiem | monitoringip

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *