Konfiguracja rejestratora IP

Każdy rejestrator ip posiada zdolność do podłączenia do sieci internetowej, a co za tym idzie do obserwacji monitorowanego obiektu zdalnie. Jednak aby podgląd zdalny był możliwy, potrzebne jest stałe adres ip.

Użytkownicy którzy korzystają z dostawcy, który ma zmienne ip, to niestety, ale rejestrator ip będzie miał problem z udostępnianiem nam obrazu zdalnie. Jest to spowodowane tym, że do poprawnego funkcjonowania rejestratora potrzebne jest stałe ip. W dzisiejszych czasach jest już raczej rzadkością, że ktoś w domu nie posiada routera, który daje nam stały adres ip, ale mogą zdarzyć się również i takie sytuacje.

Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Jeżeli korzystamy jeszcze z Internetu po linii telefonicznej, to niestety, ale będziemy potrzebowali w takiej sytuacji zmiany modemu na router ADSL. Ewentualnie modem może zostać, ale musi być on podłączony do routera, który przydzieli nam stały adres ip. Zarówno rejestrator cyfrowy DVR czy NVR, tak samo jak kamery IP, pracują na tej samej zasadzie w sieci co zwykły komputer. Czyli jeżeli mamy rejestrator oraz komputer połączony ze sobą, to wtedy mówimy już o sieci komputerowej LAN. Dlatego też aby taką sieć utworzyć będzie potrzebny router ADSL, który posiada wbudowany switch.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na przejście na sam router. Po jego zakupie musimy odinstalować modem, a linie telefoniczną musimy podpiąć do zakupionego routera.  Komputer oraz rejestrator ip podłączamy tzw. skrętką czyli kablem UTP zakończonym wtyczkami RJ-45 do routera. Aby poprawnie przeprowadzić konfigurację routera, musimy wejść do jego ustawień poprzez przeglądarkę internetową. Panel konfiguracyjny znajduje się przeważnie pod adresem 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. Po wpisaniu adresu z pewnością wyskoczy komunikat z prośbą o podanie loginu oraz hasła dostępu.

Konfiguracja routera

Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego możemy przystąpić do konfiguracji. Przeważnie już każdy producent tych urządzeń udostępnia bardzo dobre narzędzie czyli quick wizard, które bardzo ułatwia przeprowadzenie prawidłowej konfiguracji routera. Jeżeli przykładowo korzystamy z łącza poprzez linie telefoniczną, to będą nam potrzebne dane, które udostępnił nam operator. Czyli nazwa użytkownika, hasło, oraz takie paramtery jak:

  • Typ połączenia
  • VPI
  • VCI

Większość routerów posiada już wbudowaną funkcje DHCP, która sprawia, że nie musimy ręcznie ustawiać ip dla każdego z komputerów, aby Internet pracował prawidłowo. Wystarczy włączyć tą funkcję w panelu routera i w momencie gdy będziemy do routera podłączać większa ilość komputerów czy rejestratorów ip, to adresy ip zostaną przypisane automatycznie każdemu urządzeniu z osobna.

Obraz z rejestratora na komputerze

Aby wyświetlić obraz z rejestratora ip na komputerze musimy przeprowadzić konfigurację sieci lokalnej. Rejestrator podłączamy do monitora lub telewizora. Jeżeli chcemy aby obraz był w rozdzielczości HD, musimy posiadać wejście HDMI zarówno w rejestratorze oraz monitorze czy telewizorze. Następnie wchodzimy w ustawienia rejestratora i ustawiamy odpowiedni adres ip, zgodny z siecią lokalną. Oczywiście adres ip przypisujemy do rejestratora statycznie czyli na stałe. Trzy pierwsze części adresu ip są zazwyczaj takie same. Różnica znajduje się w ostatniej cyfrze, która dla każdego urządzenia w sieci lokalnej musi być unikalna. Przykładowo mamy 2 urządzenia pracujące w sieci lokalnej, to jedno urządzenie będzie miało adres 192.168.1.4 natomiast drugie 192.168.1.5. Oczywiście możemy wprowadzić ostatnią liczbę jaką chcemy do 255. Nie musimy ustawiać liczb po kolei, ważne jest tylko to aby rejestrator ip oraz komputer miał różny adres sieciowy.

Kolejnym elementem, który należy odpowiednio ustawić jest port, który będzie służył do komunikacji. Przeglądarki domyślnie dla http korzystają z portu 80. Jeżeli chodzi o porty dla video i audio, to mogę się one różnić w zależności od danego rejestratora. Może być to port np. 37777TCP lub 37778 UDP. Kolejne parametry jakie musimy ustawić to maska sieciowa, które przeważnie wygląda tak: 255.255.255.0 oraz adres bramy sieciowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *