Zdalne połączenie z rejestratorem ip

Każdy rejestrator w zestawie powinien posiadać płytę CD z oprogramowaniem. Większość rejestratorów daje nam możliwość konfiguracji z poziomu przeglądarki internetowej. Jeżeli po wpisaniu adresu ip wyświetli się nam panel logowania, to znaczy, że połączenie zostało nawiązane poprawnie.  

Jeżeli wszystkie ustawienia sieciowe wprowadziliśmy prawidłowo. Czyli poprawnie ustawiliśmy IP, maskę, bramę sieciową oraz port wpisujemy wtedy adres ip naszego rejestratora w przeglądarkę internetową i na końcu adresu po „:” podajemy port. Jeżeli port jest ustawiony na domyślny, to adres w przeglądarce powinien wyglądać np. tak 192.168.1.5. Jeżeli jednak zmieniliśmy port na jakiś inny, to musimy zadeklarować go w pasku adresu przeglądarki. Czyli np. 192.168.1,5:81. Jeżeli wszystko będzie ok., powinien pojawić się formularz logujący nas do panelu administracyjnego rejestratora ip. Ważną informacją jest to, że chyba wszystkie rejestratory wymagają ActiveX. Oznacza, to że konfigurując rejestrator IP musimy korzystać tylko z przeglądarki Internet Explorer, która obsługuje ActiveX. Dodatkowo, trzeba w ustawieniach przeglądarki ustawić odpowiednie ustawienia zabezpieczeń, ponieważ formanty rejestratorów nie są podpisane cyfrowo przez wydawcę. Sposób zmiany ustawień zabezpieczeń znajdziemy na pierwszej lepszej stronie w Googlach.

Jeżeli wszystko zrobiliśmy poprawnie, to przeglądarka powinna nam zakomunikować, że chce pobrać i zainstalować formant. Musimy zezwolić na zainstalowanie i poczekać aż ActiveX poprawnie się zainstaluje. Może zdarzyć się tak, że po instalacji strona będzie wyświetlała się nie prawidłowo. Aby temu zaradzić musimy włączyć widok zgodności (symbol przedartej kartki obok paska adresu, ewentualnie menu Narzędzia – Ustawienia widoku zgodności i dodanie adresu na listę).

Niektóre rejestratory ip, nie korzystają z ActiveX. Mogą np. korzystać z QuickTime albo z VLC. Przed konfiguracją musimy zapoznać się  ze specyfikacją urządzenia aby dowiedzieć się jakie wtyczki będą nam potrzebne do prawidłowego działania rejestratora w sieci.

Jeżeli wszystko zostało zrobione dobrze, to po wpisaniu adresu ip rejestratora w przeglądarkę powinien pojawić się nam obraz z kamery bądź kamer.

Podgląd z kamer poprzez Internet – jak to zrobić?

W poprzednim artykule opisany został sposób, podglądu z kamer w sieci lokalnej. Jeżeli jednak byśmy chcieli mieć dostęp do podglądu z każdego zakątka świata, to będziemy musieli odpowiednio skonfigurować sieć.

Z pomoc w takiej sytuacji przychodzi nam dynamiczny DNS. Do tej pory korzystaliśmy cały czas ze stałych adresów ip oraz adresów lokalnych, które nie są widziane z zewnątrz. Adresy lokalne identyfikują urządzenia tylko w sieci LAN, natomiast globalne umożliwiają identyfikację w całym Internecie. Aby podgląd z naszych kamer widoczny był w Internecie musimy użyć adresu globalnego, czyli adresu naszego łącza internetowego. Prawidłowo skonfigurowany router przekierowuje odebrane połączenie na odpowiednie urządzenie, które jest w sieci lokalnej. Problem pojawi się na jeżeli posiadamy zmiany adres ip naszego połączenia internetowego. Jeżeli taki adres ulegnie zmianie, to niestety, ale bez jego znajomości nie będziemy mogli się dostać do podglądu obrazu z naszych kamer.

Dlatego właśnie wymyślono DDNS. Dzięki niej, nie będziemy korzystać z adresu ip, tylko z nazwy domeny tekstowej, którą sami sobie wymyślimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *